nejčastější dotazy

před focením

Jmenuji se Ingrid a pocházím ze Slovenska, konkrétně malého městečka na východě – Bardejova. Zvířata jako takové mě fascinovaly už od mala, a vlastně to trvá dodnes. Vystudovala jsem Univerzitu veterinární medicíny a farmacie v Košicích, obor Kynologie. Během školy jsem už přechodně měla několik německých ovčáků, zapůjčených od spřátelené CHS Equidius. Na toho vlastního přišel čas až po příchodu do ČR. Vlastnila jsem německého ovčáka jménem Ares Slovraj (Lexus). S ním jsem se věnovala různým psím sportům, byl to první německý ovčák s titulem z dogdancingu – MoD1, spolu jsme dosáhli na 16 sportovních titulů, nejvíce ze sportovní kynologie (např. ZVV2, IPO3..). Kromě toho jsme se věnovali psím trikům, kousání do ringo obleku, bikejöringu i. A přes Lexa jsem se vlastně dostala i k fotografování – nejprve, jako každý majitel štěněte který miluje jeho fotky jsem fotila pouze pro sebe, později přišly požadavky i od jiných majitelů pejsků…
Lexus bohužel v roce. 2024 ve věku 12 let odešel a na nového pejska zatím nenadešel ten správný čas. Máme ale ještě borderku Nitra (Because Brown Unis Kynopolis) 🙂

Fotografuji psi 🙂 fotím od prezentačních fotek chovných jedinců přes štěňata až po „prostě jen hezké fotky“. Použití fotek je opravdu různorodé. Jsou pěkným dárkem, památkou na pejska či vrh štěňátek, milou pozorností novým majitelům vašich štěňátek, dají se použít k vytvoření krycích letáčků či fotoobrazy na stěnu. Také se dá darovat i samotné focení formou dárkového poukazu. Při focení se snažím přizpůsobit vaším požadavkům – ať už chcete fotky s vámi, s vaším dítětem, s rekvizitami (poháry z výstav, šátek, motýlek, brýle atd.) Či něco jiného, na všem se dá dohodnout. Na focení můžete předestřít Vaše specifické požadavky nebo to nechat kompletně na mně.

Moje výbava obsahuje bezzrcadlovku Canon R6 mark II, telezoom Canon EF 70-200mm f/2,8 L IS II USM, pevný portrétní objektiv Sigma 135mm f/1.8 DG HSM ART a Sigma 35mm f/1.4 DG HSM ART

Nejčastěji fotím v nádherné oblasti brdských lesů, kde je nepřeberné množství krásného prostředí jako stvořeného pro fotky pejsků. Je to cca 25 minut jízdy autem z Prahy nebo 5 minut od Mníšku pod Brdy. Lesy jsou zde velké, takže i pes který nemá rád společnost jiných psů, nebo háravá fena zde bude mít „dostatek soukromí“.

ideální je samozřejmě pejsek se zvládnutou základní poslušností (sedni, lehni, zůstaň) ale pořadím si i s těmi, kteří to až tak nezvládají. Pravdou ale je, že poslušný pejsek urychlí focení, a také dává větší prostor pro improvizaci a nové nápady. Vůbec se ale nemusíte bát ani pokud máte více problémového pejska. Ať už je agresivní, bázlivý, nerad se fotí, musí být celou dobu na vodítku atp. Se psy mám velké zkušenosti a zatím jsem se nesetkala s pejskem, kterému bych neudělala hezké fotky. V takových případech je sice focení malinko složitější (hlavně více časově náročné) ale rozhodně ne nemožné.

Sebou si určitě vezměte oblíbené hračky či pamlsky (raději obojí a raději více než méně), případně rekvizity nebo třeba výstavní vodítko. Záleží na povaze focení. Nejdůležitější součástí je dostatek trpělivosti:) ja jí mám dost a vy musíte počítat s tím, že i pes zjistí že se něco děje a může reagovat ať už odměřeně nebo přehnaně nadšeně. S tím vším počítám a vždy mám tolik času, kolik je potřeba. V případě více pejsků je vhodné vzít si s sebou nějakého pomocníka. To je ale konec konců fajn vždy:)

Focení a co potom

Nejraději fotím ráno nebo podvečer, záleží na konkrétní dohodě. Celé focení probíhá formou vycházky se zastávkami. Během focení s vámi budu samozřejmě komunikovat o Vašich představách, vždyť hlavní je, aby byl spokojený majitel a na fotky se rád díval…

Po focení se snažím fotky dodat v co nejkratším možném čase, záleží na počtu fotek ale například i na tom, zda je třeba retušovat vodítka, obojky a tak podobně. Průměrná doba dodání fotek je do týdne od focení.

Fotky dodávám ve formátu .jpg a to ve dvou velikostech, malé (vhodné pro sociální sítě, web, na zaslání emailem případně na tisk malé fotky do rámečku) a velké (vhodné zejména pro tisk fotoobrazu na zeď, a to až do velikosti 1, 5m delší strana, případně pro tvorbu grafiky (letáčky, polep auta atd). Všechny fotky na sobě mají malý vodoznak. Fotky průběžně nahrávám na online galerii a po dokončení všech fotek zasílám jako zazipovanou složku včetně fotek v originální velikosti. Neupravené fotky neposkytuji. Objednáním mých služeb souhlasíte se zveřejňováním fotografií za účelem propagace mé práce. Fotografie slouží pouze pro Vaše soukromé účely. Bez písemného souhlasu fotografa nelze fotografie použít ke komerčním účelům. Fotograf je podle zákona držitelem autorských práv.

Fotky si vybíráte sami. Po focení obdržíte odkaz na soukromnou galerii, kde si Vámi vybrané fotky vyberete klikem na srdíčko při dané fotce. Při prvním označení bude vyžadován email (můžete použít i vymyšlený, i ale důležité si ho zapamatovat pokud byste výběr ještě chtěli dodatečně upravit). Po ukončení výběru mi stačí dát vědět, že výběr je finální. Následně začnu pracovat na úpravě fotek.